Сабақтың типі: жаңа білімді меңгеру
Сабақтың тақырыбы: Күннің жылдық қозғалысы. Күн
жүйесінің құрылыс туралы ежелгі ғалымдардың көзқарастары. Коперниктің
гелиоцентрлік жүйесі.
Мақсаты:
І. Білімділік: Күннің жылдық қозғалысы, планеталардың орналасуы, Күн жүйесінің құрылысы туралы
білімдерін толықтыру.
ІІ. Дамытушылық: Оқушылардың ғылыми дүниетанымын дамыту,
әлемнің физикалық бейнесінің біртұтастығы, ондағы адамның орны мен ролі жайлы
көзқарасты қалыптастыру;
ІІІ. Тәрбиелік: табиғатқа ғылыми көзқарасты бекіту
Көрнекіліктер мен көрсетілімдер: сызба, аспан сферасының моделі
Сабақтың кезеңдері |
Жүргізілу әдістері, қолданылатын құралдар |
Негізгі білім – білік және дағды | |
Ұйымдастыру |
Амандасу, оқушылардың назарын сабаққа аудару. | ||
Үй тапсырмасын тексеру |
1. Тексеру сұрақтары 1 – 4 (Ауызша сұрау) 2. Күн жүйесінің құрамына кіретін планеталардың сызбасы | ||
Жаңа тақырыпты меңгеру |
1. Аспан сферасының моделінен эклиптика дөңгелегін, зодиак белдеуін көрсету. 2. Сұрақ: күн мен түннің теңелуі, күннің жазғы және қысқы тоқырауы туралы жаратылыстану пәнінен түсініктері |
1. Эклиптика, зодиак шоқжұлдыздары, зодиак белдеуі. 2. Теңелу нүктелері, тоқырау күндері 3. Геоцентрлік, гелиоцентрлік жүйе. 4. Төменгі, жоғарғы, алып планеталар | |
3. «ББҮ» стратегиясы 65 – бет (жұптық жұмыс) | |||
4. Әңгімелеу: Күн жүйесі туралы пікірлер | |||
5. Планеталардың орналасуы (сызба) | |||
Жаңа тақы-рыпты бекіту |
«Шығармалар кестесі» Сөздік |
Өздігінен ой тұжырымдай білу | |
Үйге |
§ 19 - 21 |
| |
Бағалау, қорытынды |
Аспан сферасы, теңелу нүктелері. Күн жүйесі туралы теориялар | ||
Күн жүйесі туралы ілімдер |
|
| ||
|
|
Жақтаушылары кімдер? | ||
Әлемнің центріне нені қояды? |
|
| ||
|
|
Қазіргі Әлем жүйесінен өзгешелігі | ||
Негізін салған ғалым кім? |
|
|